Programy do ściągania

uTorrent

µTorrent (czytaj mi-Torrent), często dla ułatwienia pisany uTorrent to jeden z najczęściej instalowanych programów typu p2p, służących do ściągania plików. Program jest bezpłatny i korzysta z sieci BitTorrent. Działa na różnych systemach operacyjnych. Oprócz na najbardziej popularnym Microsoft Windowsie, działa także na Linuksie i Mac OS. Jest to bardzo duża zaleta tego programu.

Większość programów tego typu jest dostępna jedynie dla użytkowników Windowsa, a producenci uTorrenta pomyśleli także o użytkonikach mniej popularnych systemów operacyjnych. Zaletą starszych wersji uTorrenta był brak konieczności instalacji, ale również najnowsze wersje cechują się bardzo lekkim plikiem wykonywalnym. Twórcy programu chcieli stworzyć program funkcjonalny, ale jednocześnie zużywający jak najmniej zasobów komputera i udało im się to bardzo dobrze. Mi-torrent posiada wiele funkcji, między innymi jednoczesne pobieranie wielu plików i szybkie wznawianie przerwanych transferów. Pierwsza z tych funkcji jest przydatna dla osób, które pobierają wiele plików i zależy im na czasie.

Druga jest przydatna dla tych, którzy czasami muszą przerwać pobieranie pliku z jakiegoś względu, ale będą chcieli do niego powrócić później. W uTorrencie jest to łatwe i bezproblemowe. Korzystając z tego programu mamy też możliwość ustawienia limitu zużycia łącza. uTorrent obsługuje Unicode, UPnP, IPv6 oraz ma czytnik RSS. Istnieje też w nim możliwość dodawania ocen i komentarzy do róznych plików, dzięki czemu można na przykład znaleźć utwory muzyczne najbardziej polecane przez innych użytkowników. Ma także funkcję super-seeding, która posiadają tylko programu działające w sieci BitTorrent. Funkcja ta zmniejsza ilość danych wysyłanych przez nas, abyśmy mogli szybciej pobrac plik, który chcemy mieć na swoim komputerze.

uTorrent posiada także funkcję szyfrowania protokołu, wymiany listy peerów i obsługi trackerów HTTPS. Inną przydatną funkcją tego programu służącego do ściągania plików jest możliwość pobierania i udostępniania plików zgodnie z harmonogramem. Dzięki tej funkcji możemy ograniczyć pasmo w niektórych godzinach albo niektórych dniach tygodnia. uTorrent ma równiez opcję obsługi skórek, która pozwala na zmianę ikon i przycisków, tak żeby jak najbardziej się nam podobały.

Program jest dostępny w bardzo wielu wersjach językowych. Oprócz angielskiego i polskiego, ciekawostką jest, że program ten jest dostępny także w aramejskim, tajskim, wietnamskim, gruzińskim i wielu innych językach. Pierwsza wersja uTorrenta została opublikowana w 2005 roku, a stworzyli ją Serge Paquet i Ludvig Strigeus. Korzystając z uTorrenta, podobnie jak podczas używania innych programów służących do ściągania plików, warto jest mieć zainstalowany program antywirusowy oraz program wykrywający oprogramowanie szpiegujące. Programy takie zabezpieczą nas przed ewentualnymi negatywnymi skutkami, jakie może przynieść korzystanie z programów typu p2p i ściąganie z internetu różnych plików. Ogólnie jednak uTorrent jest popularnym i polecanym przez użytkowników programem do wymiany plików.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze